Alergická onemocnění - Pes, Kočka

Na naší klinice stále častěji řešíme kožní onemocnění psů, koček a králíků. Proto Vám nepřináším zajímavý případ, ale poutající článek o atopické dermatitidě, alergii na bleší kousnutí, alergii na krmivo a o tzv. HOT SPOTu. Autorem článku je MVDr. Iva Šizlingová

1.fáze

Atopie - atopická dermatitida

Příčiny vzniku atopické dermatitidy

Atopická dermatitida psa a kočky je geneticky podmíněné svědivé kožní onemocnění, kdy vyvolávající příčinou jsou alergeny z prostředí, které by u zdravého jedince žádné onemocnění nezpůsobily. Alergenem může být cokoli, co vyprovokuje přemrštěnou reakci ze strany imunitního systému zvířete a způsobí tak silný pocit svědění. Setkáváme se s reakcí na domácí roztoče, bleší kousnutí, plísně nebo na pyly rostlin. Některá zvířata jsou také přecitlivělá na určité složky potravy, a to např. na oves, pšenici, kukuřici, sóju, hovězí, vepřové, ale i na kuřecí a krůtí maso. Pes může tyto alergeny vdechnout nebo pozřít. Někdy stačí pouhý kontakt s kůží.

V posledních letech se stále zvyšuje počet psů i koček, kteří trpí tímto problémem. Atopická dermatitida se nejčastěji projeví ve věku mezi šesti měsíci až 3. rokem života.

Atopie pozorujeme nejčastěji u následujících plemen: boxer, zlatý retrívr, francouzský buldoček, dalmatin, irský a gordon setr, šarpej, yorkshireský teriér, west highland white teriér a další teriéři.

Klinické projevy atopie a diagnostika

Jediným primárním klinickým příznakem je svědění. Jiné kožní změny se na počátku onemocnění nevyskytují. Kožní léze vznikají až v důsledku svědění, který psa nutí k neustálému drbání, otírání se a okusování. Tím si zraňuje kůži a vystavuje ji nebezpečí infekce.Lokalizace svědění je obvykle specifická a objevuje se zejména na málo osrstěných místech. Nejčastěji se jedná o otírání očí, pysků nebo brady, dále postihuje ušní boltce, podpaží, břicho, také dochází k vykousávání vrchní strany tlapek nebo i celých končetin. Nakonec dojde ke svědění na celém těle. V pokročilých fázích onemocnění, kdy se nedaří zvládnout projevy svědění a zánětů, bývá kůže téměř bez srsti, je tmavší a zesílená.

Diagnostika se opírá o vyloučení jiných onemocnění a speciální alergenodiagnostické testy. Na našem pracovišti využíváme stanovení hladin protilátek proti širokému spektru alergenů ze vzorku krve.

Léčba

Alergická onemocnění představují celoživotní problém. Pacienty v podstatě neléčíme, pouze se snažíme dostat onemocnění pod kontrolu.

1) vyhnutí se alergenu, to ale ve většině případů není prakticky možné

2) hyposenzibilizace je účinná asi u 50-60% případů, pro každého pacienta se individuálně vyrobí desenzibilizační vakcína, která se pak aplikuje dle stanoveného schématu podkožně, úkolem hyposenzibilizace je navodit u psa určitý stupeň tolerance vůči problematickým alergenům, je to dlouhodobá léčba, která problém atopie nevyřeší, ale udržuje stav pod kontrolou.

3) lokální a povrchová terapie je výborný a často nutný doplněk léčby celkové K omezení svědění mohou napomoci denní sprchování ve vlažné čisté vodě a pravidelné koupele v hypoalergenních šamponech ( Allercalm). Pomáhají tak odstranit alergeny z kůže a srsti, také obsahují látky omezující svědění. Vhodný interval je jednou za týden až čtrnáct dní.

4) omega 3 a omega 6 mastných kyselin Je vhodné u psů s atopií zvýšit podíl omega mastných kyselin, u více než třetiny psů se snižuje při pravidelném podávání svědivost a mastné kyseliny také mírní zánětlivou reakci.

5) léčba druhotných kožních onemocnění – kvasinkové, bakteriální infekce

6) léčba pomocí látek potlačující imunitní odpověď organismu

  • glukortikoidy – nejúčinější preparáty, ale vykazují velké množství vedlejších účinků.
  • antihistaminika – mají jen minimální efekt ( omezují svědění jen u 20% psů a 50% koček ) 
  • cyklosporin – extrémně drahý, vážné nežádoucí účinky, v ČR užívány jen sporadicky

Život s atopií vyžaduje řadu opatření a velkou trpělivost ze strany majitelů zvířete. U většiny pacientů se však nakonec podaří nemoc potlačit do přijatelných mezí a umožnit tak zvířeti prožít plnohodnotný život.

2.fáze

Alergie psa a kočky na bleší kousnutí

Alergie na bleší kousnutí je nemoc, při které je hypersenzitivita (zvýšená citlivost) tvoře jako nadměrná odpověď organismu na antigenní materiál přítomný ve slinách blech. U koček je tato nemoc nazývána kočičí miliární dermatitida nebo kočičí ekzém.

Vyskytuje celosvětově a představuje nejčastější kožní alergické onemocnění psů a koček. Primární kožní léze u psů a koček jsou malé, svědivé zarudlé pupínky v místě blešího kousnutí. Dermatitida má typickou lokalizaci v hřbetní bedro-křížové oblasti, tvořící typický trojúhelník. Léze jsou dále patrné v oblasti stehen, břicha, slabinách a také na krku, předloktí a při kořeni ucha. Při dalším působení blech jsou akutní primární léze rychle nahrazovány chronickými sekundárními příznaky jako výsledkem svěděni a následné traumatizace kůže, stejně jako u atopie. Vyvíjí se nejčastěji mezi 3. a 7. rokem života.

Léčba spočívá v naprosté eliminaci blech.

3.fáze

Alergie psa a kočky na krmivo

Přecitlivělost psa a kočky na krmivo je svědivá nesezónní dermatitida, vyvolaná alergickou reakci na antigen obsažený v potravě zvířete. Neexistuje plemenná, věková ani pohlavní predispozice. Hlavní klinickým příznakem je opět svědění vedoucí k traumatizaci kůže. Trávicí potíže se vyskytují vzácně. Nejčastějšími alergeny jsou hovězí maso, kravské mléko a mléčné produkty, sója, vepřové maso a další.

K terapii toho onemocnění se využívají hypoalergenní diety. Domácí hypoalergenní dieta není vyvážená a nelze jí krmit dlouhodobě.

4.fáze

Hot spot (pyotraumatická dermatitis)

Pyotraumatická dermatits ( akutní mokvavá dermatitida nebo-li Hot spot ) vzniká nejvíce v teplém a vlhkém letnícm počasí, kdy nedochází k dostatečné ventilaci kůže a postihuje hlavně bohatě osrstěná zvířata. Nejčastější vyvolávající příčinou je zapaření mokré srsti, ale může vzniknout po jakémkoli poranění kůže nebo i po kousnutí blechou či klíštětem.

Zvíře si v důsledku pocitu svědění nebo lokální bolestivosti začne místo intenzivně drbat, kousat a lízat. V důsledku traumatizace postiženého místa dochází během několika minut až hodin k tvorbě zarudlého lysého a mokvavého ložiska, které silně svědí. Rychle vznikne rozsáhlá bolestivá a infikovaná rána. Bez včasné léčby se infekce šíří do okolí a do hlubším vrstev kůže až dojde k hlubokému zánětu kůže.

Hot spot je nutné řešit co nejdříve. Ihned zabránit další traumatizaci kůže nasazením límce. Vystříhat postižené místo i jeho okolí a vydezinfikovat. Často je také nutné nasadit léky proti bolesti, zmírnění svědění a antibiotika.

Není vhodné nechat psa koupat ve vodě, do které byste sami nevlezli. Znečištěná voda dráždí kůži a snadno dojde k zapaření. Psa je potřeba po plavání v přírodě doma vykoupat a hlavně na závěr důkladně opláchnout čistou vodou.

Pokud se začne Váš pejsek drbat nebo kousat, dobře ho prohlédněte. V případě, že naleznete ranku, místo vydezinfikujte ( Betadine, Alfadin ) a pokud se Váš pes stále poranění věnuje nasaďte do druhého dne límec. Jestliže neztratí o postižené místo zájem ani do druhého dne vyhledejte odbornou pomoc.

Hot spot vznikne během několika minut, ovšem hojit se může i týdny !!!

Zvíře: 
Kategorie: