Kastrace feny

Mám nechat svou fenu vykastrovat?

Obecně se doporučuje nechat kastrovat všechny feny. Kastrace vaší feny má mnoho zdravotních výhod a je prokázáno, že prodlouží život feny až o 11 měsíců.

Jaké jsou výhody kastrace u feny?
1. Prevence říje.
2. Eliminaci kolísání hormonů, které způsobují falešnou březost.
3. Prevence infekce dělohy známou jako pyometra.
4. Prevence rakoviny mléčných žláz. Psi kastrovaní již před prvním říjí mají méně než 0,5% pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu. Mezi první a druhou říjí je to 2%.
5. Eliminace rizika rakoviny dělohy a vaječníků.

Provádí se kastrace i z jiného důvodu?
1. Doporučuje se u léčby opakovaných falešných březostí.
2. Jako součást léčby nepravidelných nebo abnormálních cyklů způsobených ovariálními cystami.
3. Jako pomocná léčba při léčbě diabetu.
4. Trvalé chirurgické řešení infekce dělohy (pyometra) nebo rakoviny.
5. Při obtížném porodu jako součást císařského řezu.

Kdy by měla být operace provedena?
Existuje mnoho různých faktorů, které je třeba zvážit při určování optimálního času pro kastraci a proto je vhodné konzultovat její načasování s veterinárním lékařem.

Existuje nějaká alternativa k operaci?
V současné době ne.

Jsou s operací spojena nějaká nebezpečí?
Kastrace se provádí při operaci a vyžaduje celkovou anestezii. U jakéhokoli anestetika je vždy možné riziko závažných komplikací, včetně úmrtí. S moderními anestetiky a monitorovacím zařízením je však riziko komplikací velmi nízké. Existuje větší pravděpodobnost, že váš mazlíček bude sražen při autonehodě, než že bude mít anestetickou nebo chirurgickou komplikaci.

Jak probíhá příprava na operaci a samotný zákrok?
Vaše fenka bude před zákrokem vyšetřena veterinářem a obvykle jí je odebrána krev pro předanestetické krevní testy. Pokud vše dopadne přijatelně, stačí se již objednat na vhodný termín. Fenka musí přijít na lačno, v den operace může pouze pít. Bude jí zaveden nitrožilní katétr k aplikaci sedativa a k zajištění tekutinové terapie během operace. V nastalé sedaci ji bude do její průdušnice umístěna dýchací trubice. To umožní snadné podávání anestetika a kyslíku přímo do plic. Operace spočívá v provedení řezu těsně pod pupíkem a odstranění vaječníků a dělohy.

Existují nějaká pooperační opatření?
Psi musí být v pooperačním období v klidu, aby se podpořilo správné hojení. Většina psů může obnovit normální aktivitu 5-10 dní po operaci. Do té doby se doporučují pouze procházky na vodítku, spousta odpočinku a žádné plavání, koupání ani běh.