Nemoci králíků a malých savců

Na naší klinice se na nemoci a problémy králíků a malých savců specializuje MVDr. Zdeněk Valeš, MVDr. Renata Mertová a MVDr. Miriam Snítilá. Provádíme operační zákroky v inhalační narkóze, ošetřujeme vady chrupu, očkujeme králíky, řešíme trávicí poruchy a kožní problémy.

Kastrace

Samičky malých savců operujeme v inhalační narkóze. U králíků nabízíme předoperační  vyšetření krve.

Očkování

Z malých savců se očkují pouze králíci proti myxomatóze a králičímu moru. Bohužel  vakcína proti myxomatóze je účinná pouze půl roku, takže se doporučuje očkovat dvakrát do roka. 

Doporučené schéma je jaro – podzim. Malá králíčata se očkují od stáří 10 týdnů. Dříve pouze při špatné nákazové situaci.

Operace močových kamenů

Králíci a morčata vylučují močí poměrně velké množství vápníku. Bohužel se někdy stane, že dojde k vytvoření urolitu (močového kamene). Ten pak v močovém měchýři dráždí a majitel si pak všimne načervenalé moči (neplést se zabarvením moči karotenoidy). Zde je pak nutný chirurgický zákrok.

Trávicí poruchy

Provádíme preventivní vyšetření trusu na kokcidiózu. Léčíme trávicí poruchy, zácpy, průjmy. 

Kožní onemocnění

Stále častěji se setkáváme u králíků s dravčíkem, kožním parazitem, který vyvolává svědění a šupinatění kůže. Diagnostikujeme ho pomocí mikroskopického vyšetření  a při potvrzení napadení parazitem navrhneme příslušnou léčbu. Morčata si často majitelé přinášejí z obchodů s plísní či kožním svrabem.