Kardiologie

Srdeční problémy postihují stále více psů, bohužel nezřídka i v ranějším období života. Na našem pracovišti jsme schopni provést základní kardiologické vyšetření: RTG hrudníku, EKG a ecSrdeční problémy postihují stále více psů, bohužel nezřídka i v ranějším období života. Na našem pracovišti jsme schopni provést základní kardiologické vyšetření: RTG hrudníku, EKG a echokardiografické vyšetření společně s Dopplerem. Spolupracujeme s laboratoří, kam posíláme vzorky na genetické testy a stanovení hladiny biomarkerů. Dokážeme tak určit rozvoj srdečních onemocnění a navrhnout účinnou terapii.

Základní kardiologické vyšetření

Při pravidelném vyšetření psa nebo kočky při vakcinaci vždy posloucháme srdeční ozvy. I drobný šelest může být předzvěstí vážných problémů. Pokud ho zachytíme, doporučujeme provést u pacienta specializované kardiologické vyšetření. Podle klinických příznaků pak volíme rentgenologické, echokardiografické nebo elektrokardiografické vyšetření.

Rentgenologické vyšetření

Volíme ho vždy, kdy majitelé popisují u pacienta kašel, dýchací potíže, vyšší únavu. Také u pacientů, kde lze předpokládat potíže s kolapsem nebo hypoplazií trachey, tedy hlavně u jorkširských teriérů. Rentgen nám ukáže tvar a velikost siluety srdce, odhalí plicní edém, ukáže tekutinu nebo masu v dutině hrudní.

Echokardiografické vyšetření

Echokardiografie je považována za zlatý standart pro zhodnocení morfologie a hemadynamických funkcí srdce. Odhalí zdroj šelestu a pomůže tak upřesnit diagnózu. U nás na klinice se můžeme opřít i o tzv. Dopplerovské vyšetření srdce, kdy jsme schopni zhodnotit i kvalitu, směr a rychlost proudění krve, což nám pomůže s výběrem vhodných léků pro léčbu nemocného srdce.

Elektrokardiografické vyšetření

Provádíme ho u pacientů se změnou srdečního rytmu. Zejména u těch pacientů, u kterých majitelé popisují náhlou ztrátu aktivity nebo dokonce proběhlý kolaps.

Všechna tato vyšetření jsou bezbolestná a provádějí se bez narkózy.