Kastrace psů

Kastrace by měla být součástí zodpovědného vlastnictví domácích zvířat. Mnoha studiemi je dokázán její kladný zdravotní a behaviorální dopad u psů i kocourů.

Co zahrnuje kastrace psa?
Kastrace je chirurgické odstranění varlat. Odstraněním varlat se odstraní primární zdroj testosteronu v těle, což má za následek pokles sexuální touhy, změnu chování souvisejícího s hormony a odstranění zdravotních problémů souvisejících s hormony. Kastrace může také chránit před některými nádorovými onemocněními varlat a zvětšením prostaty, stejně jako před hormonálními nádory mazových žláz v okolí konečníku.

Kdy by měl být můj pes kastrovaný?
Všichni psi nebo kocouři nejsou fyziologicky stejní. Různá plemena a velikosti psů nebo koček mají různý optimální věk pro kastraci.

Jaké jsou dopady kastrace na chování psa nebo kocoura?
Testosteron ovlivňuje sexuální apetit, hledání kamarádů, teritoriální chování, jako je značení močí, a agresi mezi samci. Testosteron může u některých psů také ovlivnit důvěru a roli strachu. Kastrace bude mít za následek omezení sexuálního chování (i masturbaci), hledání příležitostí k páření a značení močí.

Existuje alternativa kastrace mého psa?
Psy lze také sterilizovat pomocí chemické kastrace. Tato metoda je pouze dočasná. Lze však spolehlivě zjistit přesné dopady kastrace a posléze se rozhodnout o trvalé kastraci.